Potential Energy EX 4

From pwiki
Revision as of 17:58, 13 August 2011 by imported>Patrick
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

The block slides down the distance 3 m and then continues to slide down some more. Let's assume that it slides some further distance x. It means that the total distance the block moves down the incline is 3+x. It moves down the height h=(3+x)sin⁡(30∘). The spring which was initially uncompressed is now compressed by x.

TOP

The question is to find the distance x such that the total change in potential energy of the system (spring-block-Earth) is zero. To find this distance we will first compute the change of height from the triangle in the diagram above:

sin⁡(30∘)=h3+x

h=(3+x)sin⁡(30∘)

And then the change in gravitational potential energy using the equation:

ΔUG=−mgh=−(0.1)(10)((3+x)sin⁡(30∘))

And then compute the change in the spring's potential energy:

ΔUsp=12kxf2−12kxi2=12kx2

The total change in potential energy is then

ΔUG+ΔUsp=0

[−(0.1)(10)((3+x)sin⁡(30∘))]+[12(4)x2]=0

−(3+x)+4x2=0

Solving the quadratic equation for x, we find x=1 m. Note that we select the positive solution since the distance is always positive.