Conservation of Momentum EX 4

From pwiki
Jump to navigation Jump to search

(a) The momentum of the truck, p, is:

p=mv=(104)(30)=3×105kgms

The momentum of the car, p′, is equal to the momentum of the truck, p:

p′=p=3×105=m′v′=(1.2×103)v′

Solve for v′:

v′=3×1051.2×103=2.5×102m/s


(b) The kinetic energy of the truck, K, is:

K=12mv2=12(104)(30)2=4.5×106J

The kinetic energy of the car, K′, is equal to the kinetic energy of the truck, K:

K′=K=4.5×106=12m′v′2=12(1.2×103)v′2

Solve for v′:

v′=2×4.5×1061.2×103=86.6m/s