Newtons Laws EX 13

From pwiki
Jump to navigation Jump to search

v0=0
v=6m/s
Δx=80cm=0.8m

v2−v02=2aΔx

(6m/s)2−0=2a(0.8m)

a=22.5m/s2

F=ma

F=(50kg)(22.5m/s2)

F=1125N